AASTALÕPUSEMINAR 

Monumendid muutuses

Aeg: 16. detsember 2022 kell 14.00
Koht: Eesti Kunstiakadeemia aula

Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu seminar võtab lähivaatesse sel aastal enim vaidlusi põhjustanud kunstivaldkonna: monumendid ja monumentaalkunsti, fassaadid ja arhitektuuridekoori. Monumentide ja muu sümboolika eemaldamise kampaaniad on aktiveerinud hulgaliselt mitmesuguseid pärandikihistusi – sageli vahepeal juba unustusse vajunud mälestusmärke, reljeefe, seinamaale jm nii keskustes kui ääremaal.

Vajadus vastuolulise pärandiga tegeleda on olemas, kuid keerulise minevikuga ei aita toime tulla mitte kõige “võõraks” hinnatu mahalammutamine, vaid sisuline töö mineviku ja selle märkidega siinsel väga mitmekihilise ajalooga piirimaal. 

Lähtume eeldusest, et avalik ruum on avalik asi ning sellega seonduvad arutelud peavad olema samuti avalikud, demokraatlikud ja võimalikult laiapõhjalised. Oleme kutsunud esinema eri valdkondade eksperdid, et arutleda koos nendega keerulise pärandi toimetuleku eri tahkude ja võimaluste üle. Kuidas aitavad pärandi mõtestamisele kaasa erinevad kunsti- ja mäluajaloolised tööriistad, muinsuskaitse ja museoloogia? Millised on võimalused pärandi sümboolse, kunstilise ja sotsiaalse tähenduse tõlgendamiseks? Kuidas tuleb praegusel hetkel mängu pärandi materiaalsus? Mida võiks õppida teiste maade kogemusest oma keerulise pärandiga toimetulemisel? Millised on head – või ka halvad – näited kunstilistest sekkumistest nii lähiregioonist kui ka kaugemalt?

Lühiettekanded: Hilkka Hiiop, Daniele Monticelli, Mariann Raisma, Tõnis Saadoja, Virve Sarapik, Aro Velmet ja Hans Alla

Seminari modereerivad: Krista Kodres ja Linda Kaljundi

Evald Okas, Elmar Kits ja Richard Sagrits. Estonia teatri laemaal. 1947. Foto: Harry Rospu, ERR

Eelprogramm:
Seminarile eelneb näitusetuur “Vaikelud rahvuslikel motiividel. Jaanus Samma” algusega kell 12 Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis.

Järelprogramm
Seminarile järgneb Eesti kunstiteaduse audio- ja videoarhiivi esitlus algusega kell 17 Eesti Kunstiakadeemia aulas.

Seminari- ja esitluspäeva lõpetab Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu ühine koosviibimine.

Üritus Facebookis