Kategooriad
Määratlemata

Reeli Kõivu raamat Eva Jänese loomingust

Juuli alguses ilmus Reeli Kõivu monograafia Eva Jänese arhitektuuriga seotud maalikunstist „Suur pilt arhitektuuris. Eva Jänese monumentaalmaalid“.

Eesti Kunstiakadeemia 1970. aastal monumentaalmaali erialal lõpetanud Eva Jänesest kujunes 1970.–1990. aastate viljakamaid monumentaalkunstnikke, kes on lõi hoonete seintele veerandsada teost kokku enam kui tuhandel ruutmeetril! Lõviosa sellest arhitektuuriga unisoonis sündinud kunstist moodustavad fresko, seko ja sgrafiito tehnikas seinamaalid omaaegsete uusehitiste seintel, kolm freskot on valminud ajaloolisesse interjööri. Vitraažid on tehtud juba taasiseseisvumise järgselt ja paiknevad kõik kirikutes nagu ka algsel kohal säilinud mosaiigid. 

Raamatu eesmärk on tuua varjust välja Eva Jänese looming monumentaalmaali alal kogu selle mitmekülgsuses. Peamiseks põhjuseks, miks Jänese monumentaalmaalid ei ole üldtuntud, on asjaolu, et kaalukam osa neist asub ettevõtete poolkinnistes ruumides väljaspool Tallinna, kõige enam Virumaal (Rakvere veterinaarkeskus, Põdrangu keskusehoone), mitmed teosed on ka hävinud või säilinud fragmentidena – nii on näiteks kommivabriku Kalev kümnest freskopannoost alles vaid üks. Eriti suur meister on Jänes värvilise krohvi kihtide sisse lõigatud sgrafiito tehnikas, mida ta on kasutanud ka oma tähelepanuväärseima teose, Põdrangu sovhoosi keskusehoone lehviksaali seinamaalis (1978), mille erakordne, sakraalne mõju kõrgete akendega pidulikus ruumis võtab sõnatuks tänase päevani. 

Reeli Kõivu tekstidega raamat annab ajaloolist konteksti silmas pidades põhjaliku pildikeskse ülevaate kõigist Jänese monumentaalmaalidest, nii säilinud kui ka hävinud teostest. Rikkalikult illustreeritud väljaanne sisaldab ka autori intervjuud kunstnikuga, Jänese õpingukaaslaste Tiiu Übi ja Tiit Pääsukese meenutusi ning fotodega monumentaalmaalide nimestikku. Raamatu on kujundanud Piia Stranberg, toimetanud Kristi Metste, resümee tõlkinud inglise keelde Epp Aareleid, Jänese monumentaalmaalid on pildistanud Eve Kiiler. 

Raamatu väljaandmist on toetanud Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing, Eesti Rahvuskultuuri Fond, EELK Konsistoorium, sponsorid Riho Kivila ja Jüri Ehasalu. Raamatu kirjastajad on Eva Jänes ja Reeli Kõiv. 

Täiendav info raamatu kohta: Reeli Kõiv: reelik6iv@artun.ee, tel +37255600433

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s